👈 فروشگاه فایل 👉

پاورپوینت آشنایی با آتشکده ها

ارتباط با ما

... دانلود ...

پاورپوینت آشنایی با آتشکده ها

دانلود فایل پاورپوینت آشنایی با آتشکده ها(آشنایی با معماری اسلامی)، در حجم 39 اسلاید قابل ویرایش ، همراه با یک هدیه ویژه.

مشخصات فایل

تعداد صفحات

39

حجم

3512/748 کیلوبایت

فرمت فایل اصلی

pptx

توضیحات کامل

پاورپوینت  آشنایی با آتشکده ها (آشنایی با معماری اسلامی)، در حجم 39 اسلاید قابل ویرایش ، همراه با یک هدیه ویژه.

بخشی از متن:

آتشکده به گونه‌ای از نیایشگاه‌های زرتشتیان گفته می‌شود که آتش در جای خاصی از آن قرار دارد و مهمترین نیایشهای دینی در آن و در برابر آتش انجام می‌گیرد.

نام

آتشکده: مرکب است از آتش + کده. جزء اخیر نیز مرکب است از کد+ ه نسبت است. کد از ریشهٔ کَتَه اوستایی و آن نیز از مصدر کَن به معنی کندن مشتق شده است. زرتشتیان معبد و آتشکده را «در ِمهر» هم می‌گفته‌اند که یادآور سنت‌های پیش تاریخی در ایران و آیین مهر یا میتراییسم نیز هست.

یکی از مهم ترین آثار برجای مانده از دوره ساسانیان «آتشکده ها» هستند که محل عبادت و نیایش زرتشیان به شمار می آیند. در واقع این بناها مکانی مقدس برای نگهداری آتش مقدس و انجام مراسم مذهبی زرتشتیان است. تاریخ تاسیس آتشکده ها همزمان با زمان ظهور زرتشت می باشد. با بررسی معماری این بناها و وجود سه آتش بزرگ «آذرفرنبغ»، «آذر گشنسپ» و «آذربرزین مهر» به نظر می رسد، آتشکده ها متعلق به سه طبقه اجتماعی در دوره ساسانی بوده است. یعنی : «آذر فرنبغ» متعلق به موبدان بوده و در کاربان پارس در مسیر بندعباس- دارابگرد قرار دارد، آتشکده «آذر گشنسپ» به پادشاهان و آرتشتاران و بزرگان اختصاص داشت و محل آن در شهر شیزباگنزگ در کنار دریاچه ارومیه بود و سومین آتشکده «آذربرزین مهر» متعلق به کشاورزان و پیشه وران بود و در کوه های ریوند در شمال غربی نیشابور قرار داشت. با وجود تفاوت هایی که در معماری این بناها دیده می شود ولی هر آتشکده از چهار ضلعی که در چهار ضلع آن چهار درگاه طاقدار وجود دارد، تشکیل شده است که بر روی این فضای چهار ضلعی گنبدی با نام چهار طاقی قرار گرفته است و محل سوختن آتش مقدس نیز در وسط بنا در نظر گرفته شده است.

و...

فهرست مطالب:

آشنایی با آتشکده و تاریخچه

سه آتشکدهٔ مشهور عهد ساسانیان

آتشکده آذرگشنسب یا تخت سلیمان

آتشکده نیاسر

آتشکده اسپاخو

آتشگاه اصفهان

آتشکده تخت رستم

آتشکده کاریان

آتشکده آذربرزین‌مهر

آتشکده چهار قاپي

آتشکده اردشیر

آتشکده سراب ذهاب

آتشکده آناهیتا یا معبد آناهیتا

آتشکده یزد

آتشکده دارابگرد

آتشکده آذرجو

آتشکده سیاهگل

چارتاقی خیرآباد

این فایل با فرمت پاورپوینت در 39 اسلاید قابل ویرایش تهیه شده است.

هدیه محصول:

فایل پاورپوینت برج میلاد(12 اسلاید)

👇محصولات تصادفی👇

چارچوب نظری و پیشینه پژوهش ابعاد و نظریه های عدالت سازمانی پرسشنامه احساس پیوستگی آنتونوسکی (1987) با روایی و پایایی معتبر آزادی مطبوعات در سیستم اروپایی پاورپوینت مجتمع تجاري الماس شرق دانلود پاورپوینت GPS