👈 فروشگاه فایل 👉

مدیریت مشارکتی در سازمان

ارتباط با ما

... دانلود ...

مدیریت مشارکتی در سازمان

دانلود پایان نامه مدیریت مشارکتی در سازمان

مشخصات فایل

تعداد صفحات

82

حجم

0/352 کیلوبایت

فرمت فایل اصلی

doc

توضیحات کامل

دانلود پایان نامه رشته مدیریت

مدیریت مشارکتی در سازمان

مقدمه

كاركنان هر سازمان به دلیل داشتـن نظـریات ، افـكار و خـلاقیت ها با ارزش ترین سرمایه به حـساب می آیند طبیعتا در جهان امروز آنچه كه بیش از همه دارای اهمیت است نیروی انسانی است . به طوری كه اقتصاد دانان معتقدند آنچه در نهایت خصوصیت روند توسعه اقتصادی و اجتماعی یك سازمان و جامعه را تعیین می كند منابع انسانی آن است نه سرمایه یا منایع مادی دیگر . این منابع انسانی هستند كه سرمایه ها را متراكم می سازند، از منابع طبیعی بهره برداری می كنند ، سازمان های اداری ، اجتماعی ، اقتصادی و سیاسی را به وجود می آورند و توسعه را پیش می برند ( جعفری قوشچی، 1380،75 ) 

شكل استبدادی و كلاسیك اداره كردن از آغاز سازماندهی نهادهای سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی توسط مردم به حیات خود ادامه داده است . در این نظام قدرت و حقوق حاكمیت در دست گروه كوچكی است كه اعضای آن بر دیگران اعمال قدرت می كنند . به همین  خاطر امروزه سازمان ها تحت عناوین گوناگونی در پی تغییر آفرینی و نوآوری هستند . برخی در پی بهبود بخشیدن به راهبردها ، بینش ها یا ارزش ها هستند و بعضی طرفدار مداخله كارمند در تصمیم ها و بعضی خواهان مدیریت با كیفیت كلی می باشند ( مك لگان و كرسیتونل ،1377،215 ) 

به هر حال مشاركت انسان در سرنوشت خویش یك اصل و نیز نیازی فطری است كه از بدو خلقت انسان وجود داشته و همواره نیز وجود خواهد داشت . بر پایه همین اصل است كه دامنه این نوع نیاز هر روز گسترده تر می شود و ابعاد دیگر زندگی را در بـر می گیرد ( زارعی ،1379،59 )نظـام مشـاركـت می تواند به سرمایه انسانی متناسب با خصوصیات و روحیات او هویت ببخشد تا به این سرمایه با ارزش تنها به عنوان ابزاری جهت نیل به اهداف سازمان نگریسته نشود . 

مدیریت مشاركتی عبارت است از به وجود آوردن فضا و نظامی توسط مدیریت كه تمام كاركنان ، مشتریان و پیمانكاران یك سازمان در روند تصمیم گیری و حل مسائل و مشكلات سازمان با مدیریت همكاری و مشاركت كنند . تاكید اصلی این نوع مدیریت بر همكاری و مشاركت داوطلبانه كاركنان ، مشتریان و پیمانكاران است و می خواهد از ایده ها ، پیشنهادات ، ابتكارات و خلاقیت ها و توان فنی و تخصصی آنها در حل مسائل و مشكلات سازمان در جهت بهبود مستمر فعالیت های سازمان استفاده كند ( روشندل ،1381،151 ) 

مدیریت مشاركتی راهی است برای مبـارزه با بـوروكـراسی ، ضـرورتـی است ناشی از رشد اندازه سازمان های اقتصادی – اجتماعی در جوامع صنعتی ، نیازی است برای همكاری شبكه ای در جوامع فراصنعتی ، راه حلی است برای وحدت مجدد در جوامعی كه برژایه جدایی ، انزوا و عدم ارتباط بنا شده اند و بالاخره پاسخی منطقی به شرایط و چالش های امروزی است . 

اهمیت مدیریـت مشاركتی تا بدان حدی است كه یك دهه پیش صاحبنـظران از جمله "لی پرستون1 " و " جیمزپست2 " آن را « سومین انقلاب در مدیریت » نام نهاده اند؛ نخستین انقلاب پدید آمدن سلسله مراتب سازمانی و دومین انقلاب جـدایی مدیـریت از مالـكیت و حـرفـه ای شـدن مـدیریت بوده است ( روشندل ، 1381 ) ، نتایج تحقیقات و تجربیات پژوهشگران نشان می دهد كه مشاركت سبب افزایش بازدهی ، اثر بخشی ، بالا رفتن كیفیت ، كاهش تعارض و افزایش تفاهم میان رئیس و مرئوس ، كاهش مقاومت های منفی نظیر غیبت ، تاخیر و كم كاری ، افزایش انگیزش و تعهد كاركنان می شود كه در نهایت منجر به بهره وری سازمانی می گردد . 

فهرست مطالب

 مدیریت مشاركتی 

--مشاركت 

--مفهوم مشاركت و مدیریت مشاركتی 

--سیر تكوین مدیریت مشاركتی 

--سابقه اجرایی سیستم مدیریت مشاركتی در ایران 

--مبانی فكری مشاركت 

--اهداف مدیریت مشاركتی 

--انواع مشاركت 

--پیش نیازهای مشاركت 

-- درجات مشاركت 

-- درجات مشاركت و سلسله مراتب نیازها 

-- عوامل اقتضایی موثر بر مدیریت مشاركتی 

-- ویژگی های افراد و سازمان مشاركت جو 

-- مهارت های لازم برای مدیریت مشاركتی 

--فرهنگ مدیریت مشاركتی 

-- ابعاد مشاركت 

--سطوح مسئولیت بخشی در سازمان مشاركتی 

-- اهرم های ضروری برا ی حركت به سوی مدیریت مشاركتی 

-- برنامه ها و فنون مدیریت مشاركتی 

-- مهندسی مجدد سازمان ها و مشاركت             

-- الگوی مشاركت فراگیر                                    

-- عملکرد مدیریت مشاركتی         

-- نقش مدیریت مشاركتی در افزایش اثر بخشی كاركنان 

-- مزایای مدیریت مشاركتی 

-- دیدگاههای موافقان و مخالفان مشاركت  

-- پیش فرضهای نادرست درباره مشاركت كاركنان              

-- موانع مشاركت از دیدگاه دانش مدیریت       

-- موانع فرهنگی مشاركت                                                              

-- موانع مشاركت در بخش دولتی                   

-- روش های غلبه نمودن بر موانع مشاركتی              

منابع

👇محصولات تصادفی👇

مبانی نظری نقش سرمایه اجتماعی در توانمندسازی سکونتگاه های غیررسمی مبانی نظری ارزیابی عملکرد شرکتها با روش کارت امتیازی متوازن طلاق در ادیان الهی و بررسی عوامل اجتماعی و اقتصادی طلاق پاورپوینت تحلیل هتل معاصر امیلیانو ریودژانیرو پاورپوینت مرمت کاخ گلستان عمارت بادگیر