👈 فروشگاه فایل 👉

بافت معنا و تنوع سبک در قرآن

ارتباط با ما

... دانلود ...

بافت معنا و تنوع سبک در قرآن

بافت معنا و تنوع سبک در قرآن در زبان شناسی، با رشد و گسترش ساختار گرایی ، سبک شناسی به دانش مستقلی تبدیل شده است

مشخصات فایل

تعداد صفحات

16

حجم

0/70 کیلوبایت

فرمت فایل اصلی

doc

توضیحات کامل

دانلود مقاله ترجمه شده رشته الهیات

بافت معنا و تنوع سبک در قرآن

عنوان انگلیسی:

Semantic context and variety of style in Quran

چکیده

در زبان شناسی، با رشد و گسترش ساختار گرایی ، سبک شناسی به دانش مستقلی تبدیل شده است . زبان شناسی و شاخه‌های آن کاربردهای متنوع و فراوانی در حوزه مطالعات قرآنی دارد. تلاش دانشمندان اسلامی به منظور کشف مراد نصوص دینی، باعث شکوفایی برخی از مباحث مختلف زبان شناختی از جمله سیاق در میان ایشان گردیده است . پژوهــش­های صورت گرفته در حوزه سیاق، اغلب، تک رشــته ای بوده و این در حالی اســت که نگاه ‏تطبیقی به بافت، دستیابی به فهمی جامع از متن قرآن را به دنبال خواهد داشت‎.‎ این پژوهش ناظر به بررسی مساله ویژگی های بافتی و هم متنی ومولفه های معنا ساز در قرآن کریم ودر واقع پذیرفتگی دستوری ونحومعنایی با تنوع سبکی درزبان قرآن است . این ساختارهای سبکی از طریق فرایندهای متعددزبانی که مختص زبانی عربی است قابل تشخیص است . شرح زبانی – سبکی از الگوهای جمله ، درک خواننده را نسبت به ظرافت های دستوری و معنایی ارتقاءمیدهد و می تواند به عنوان یک ابزار زبانی مفید جهت دست یافتن به کارکرد های ارتباطی متعدد با اهمیت معنایی مختلف باشد.

کلید واژه ها :

قرآن

بافت معنا

تنوع سبک

مقدمه

سبك ، در زبان عربی به معنی گداختن و ریختن زر و نقره است و سبیكه پاره نقره گداخته را گویند. Style خود از ستیلوس یونانی مأخوذ است، به معنای آلتی فلزی یا چوبین كه به وسیله آن حروف و كلمات را بر روی الواح مومی نقش می‌كرده‌اند. امروز هم ایرانیان به «قلم» معنایی شبیه به سبك می‌دهند و می‌گویند: «فلان كس خوب قلمی دارد» (بهار:1349،ج1، ص 23). پیشینه سبك شناسی را باید در یونان و روم جستجو كرد. افلاطون سبك را كیفیت و امتیازی تعریف می‌كند كه گوینده‌ای به لحاظ برخورداری از الگوی مناسب و شایسته كلام از آن بهره‌مند است و گوینده‌ای دیگر به دلیل فقدان این الگوی مناسب، از آن بی بهره است؛ اما ارسطو سبك را خاصیت ذاتی كلام می‌داند و معتقد است هر اثری دارای سبك است حال این سبك ممكن است پست، متوسط یا عالی باشد. سبك خصوصیتی اكتسابی است اما به درجات مختلف تقسیم بندی می‌شود.

فهرست مطالب

چكیده

۱_مقدمه

1-1- سبك شناسی توصیفی

1-2- سبك شناسی تكوینی

1-1-1 بافت

1-1-2 بافتِ موقعیت

1-1-3بافت واژگانی موقعیت

2-طرح مساله

2-1- بافت و واژگان

2-2 – تحول اسم فاعل

2-3- تغییر حروف اضافه

2-4- تغییر مترادف ها

۲-5- تغییر اسم

2-6- تفاوت جمله

۲-7-تغییر سبک نحوی

2-8- تغییر ادات سوالی

2_9- تغییر فعل

3-نتیجه گیری

منابع

👇محصولات تصادفی👇

چارچوب نظری و پیشینه پژوهش اختلالات رفتاری مبانی نظری و پیشینه تحقیق مدیریت دانش 100 صفحه آپدیت شده پاورپوینت مردم نگاری گزارش كارآموزی سازمان میراث فرهنگی،واحد زبان و گویش مبانی نظری و پیشینه تحقیق دلبستگی نوجوانان و بزرگسالان